شعر نو

 • درباره دوره
  هدف از برگزاری این دوره، کشف و پرورش استعدادهای هنرجویان در زمینه شعر نوی فارسی است که در نهایت، به تولید آثاری در این رشته و در حوزه هنر انقلاب اسلامی خواهد انجامید.
  این دوره، مانند دوره‌های تحصیلی در یک مدرسه برگزار می‌شود. یعنی دوره مقدماتی با آموزش مبانی آغاز می‌گردد و مقدماتِ مرتبط با انواع شعر نو اعم از نیمایی، آزاد و سپید به هنرجویان آموزش داده خواهد شد. سپس هنرجویانی که بتوانند این مرحله را با موفقیت طی کنند و نتیجه عملکردشان قابل‌‌قبول باشد، برای شرکت در دوره‌های تکمیلی و پیشرفته برگزیده خواهند شد.

 • روند کلی دوره
  برخی از سرفصل دروسی که در این دوره آموزش داده می‌شودند، عبارتند از:
  1- جریان‌شناسی و آشنایی با چهره‌های جریان‌ساز در شعر نو
  2- جایگاه موسیقی در شعر نیمایی، سپید و آزاد
  3- تمایز زبان شعر سپید و نثر (بر اساس بررسی نمونه‌های موفق شعرهای نیمایی و سپید)
  4- آشنایی با شعر سنتی و عروض و قافیه و قالب‌ها

 • شیوه تدریس در کلاس‌ها
  شیوه کار در کلاس‌ها بر اساس کارعمل پیش می‌رود و درسنامه‌ها و آموزش با محوریت تولیدات کلاسی انجام می‌شود تا هم‌زمان با آموزش و مهارت‌افزایی هنرجویان، نقاط قوت و ضعف آثار و قلم ایشان نیز بررسی شود؛ و علاوه بر آن، مشارکت در نقد و شناخت هنرجویان نسبت به بررسی آثار روز هم تقویت گردد.

 • خروجی دوره
  در پایان این دوره، هنرجویان با همه ابعاد شعر نو و چهره‌های مطرح این سبک آشنا می‌شوند و علاوه بر شناسایی جایگاه موسیقی در شعر نو، تمایز شعر سپید و نثر را نیز درک می‌کنند و در نهایت، با به‌کارگیری دانشی که کسب کرده‌اند و تکیه بر استعداد و حس درونی، مهارت خود را در سرودن اشعار نیمایی، آزاد و سپید محک می‌زنند.

 • مخاطبان دوره
  مخاطبان این دوره، نوجوانان و جوانان علاقمند به حوزه شعر نو هستند که پیش از این تلاش‌هایی برای نوشتن انجام داده‌اند و اندکی ذوق و استعداد را در خود کشف کرده‌اند.

  *نکته: کسانی که متقاضی شرکت در دوره‌های آموزش شعر نوی فارسی «مکتب مهر» هستند، ابتدا پیش‌ثبت‌نام انجام می‌دهند. سپس برای مصاحبه اولیه، با ایشان تماس گرفته می‌شود. چنانچه در این مصاحبه، شرایط ایشان قابل‌قبول برآورد شود، می‌توانند مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نموده و در دوره‌ها حضور پیدا کنند.