تعداد جلسات : 12 ظرفیت : 1 روز برگزاری : سه شنبه ساعت برگزاری : 14-16 شهریه به ریال : 2,500,000

بازدید کننده محترم لطفا قبلا از ثبت نام در دوره ها حتما متن مربوط به توضیحات دوره را مطالعه نمایید ، ثبت نام شما به منزله خواندن و قبول شرایط مربوط به هر دوره میباشد.

داستان‌نویسی مقدماتی

 • درباره دوره
  هدف از برگزاری این دوره، کشف و پرورش استعدادهای هنرجویان در زمینه ادبیات داستانی است که در نهایت، به تولید آثار ادبی در این رشته و در حوزه هنر انقلاب اسلامی خواهد انجامید.
  این دوره، مانند دوره‌های تحصیلی در یک مدرسه برگزار می‌شود. یعنی دوره مقدماتی با آموزش مبانی آغاز می‌گردد و مقدماتِ مباحث مرتبط با ادبیات داستانی اعم از عناصر ساختاری، زاویه دید، سوژه‌یابی و اصول نویسندگی به هنرجویان آموزش داده خواهد شد.
  هنرجویانی که بتوانند این مرحله را با موفقیت طی کنند و نتیجه عملکردشان قابل‌‌قبول باشد، برای شرکت در دوره‌های تکمیلی و پیشرفته برگزیده خواهند شد.

 • روند کلی دوره
  سرفصل هایی که در این دوره آموزش داده خواهد شد، عبارتند از:
  1- آشنایی با قصه و داستان کوتاه
  2- عناصر ساختاری (شروع/ گره‌افکنی/ تعلیق/ بحران/ اوج/ گره‌گشایی/ پایان‌بندی)
  3- زاویه دید در داستان (دانای کل مطلق/ دانای کل محدود/ من راوی/ نمایشی/ تک‌گویی درونی/ تک‌گویی نمایشی/ نامه‌نگاری/ یادداشت)
  4- تیپ و شخصیت (راه‌های رسیدن به شخصیت‌پردازی خوب)
  5- سوژه‌یابی و شروع در داستان کوتاه
  6- اصول طلایی نویسندگی
  7- چه کتاب‌هایی بخوانیم، چه فیلم‌هایی تماشا کنیم
  8- هنر خوب دیدن، خوب شنیدن
  9- آشنایی با نقد و بررسی داستان

 • شیوه تدریس در کلاس‌ها
  شیوه کار در کلاس‌ها بر اساس کارعمل پیش می‌رود و درسنامه‌ها و آموزش با محوریت تولیدات کلاسی انجام می‌شود تا هم‌زمان با آموزش و مهارت‌افزایی هنرجویان، نقاط قوت و ضعف آثار و قلم ایشان نیز بررسی شود؛ و علاوه بر آن، مشارکت در نقد و شناخت هنرجویان نسبت به بررسی آثار روز هم تقویت گردد.

 • خروجی دوره
  هنرجوها پس از پشت سر گذاشتن دوره مقدماتی، توانمندی خود را در نوشتن داستان کوتاه محک می‌زنند. ضمن اینکه چنانچه این دوره را با موفقیت سپری کنند، می‌توانند در دوره‌های تکمیلی و پیشرفته مکتب مهر شرکت کرده و درنهایت از حمایت مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری جهت تولید اثر در زمینه ادبیات داستانی بهره‌مند شوند.

 • مخاطبان دوره
  مخاطبان این دوره، نوجوانان و جوانان علاقمند به حوزه ادبیات داستانی هستند که پیش از این تلاش‌هایی برای نوشتن انجام داده‌اند و اندکی ذوق و استعداد را در خود کشف کرده‌اند.

  *نکته: کسانی که متقاضی شرکت در دوره‌های ادبیات داستانی «مکتب مهر» هستند، ابتدا پیش‌ثبت‌نام انجام می‌دهند. سپس برای مصاحبه اولیه، با ایشان تماس گرفته می‌شود. چنانچه در این مصاحبه، شرایط ایشان قابل‌قبول برآورد شود، می‌توانند مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نموده و در دوره‌ها حضور پیدا کنند.

مدرسین این دوره

راضیه تجار محقق و نویسنده
اخبار دوره