تعداد جلسات : 20 ظرفیت : 7 روز برگزاری : نامشخص ساعت برگزاری : 0-0 شهریه به ریال : 0

بازدید کننده محترم لطفا قبلا از ثبت نام در دوره ها حتما متن مربوط به توضیحات دوره را مطالعه نمایید ، ثبت نام شما به منزله خواندن و قبول شرایط مربوط به هر دوره میباشد.

طراحی پوستر

 • درباره دوره
  هدف از برگزاری این دوره، کشف و پرورش استعدادهای هنرجویان در زمینه طراحی پوستر است که در نهایت، به تولید مرتبط با این رشته هنری در عرصه هنر انقلاب اسلامی خواهد انجامید.
  این دوره‌ها، مانند دوره‌های تحصیلی در یک مدرسه برگزار می‌شوند. یعنی دوره مقدماتی با آشنایی کلی با مبانی آغاز می‌گردد و مباحث مقدماتی این رشته به هنرجویان آموزش داده خواهد شد.
  شعار این دوره، طراحی پوستر هوشمندانه و هنرمندانه همراه وجدان آسوده هنرمند و رضایت خاطر سفارش‌دهنده است.
  هنرجویانی که بتوانند در مراحل ابتدایی، استعداد خود را نشان داده و با مباحث آموزشی، همراهی مفید و قابل‌قبول داشته باشند، برای ادامه‌ی راه و شرکت در دوره‌های پیشرفته و تکمیلی، جهت رسیدن به مرحله‌ی تولید برگزیده خواهند شد.

 • روند کلی دوره
  روند کلی دوره، تبیین چند شیوه عمومی ایده‌پردازی، آشنایی با سبک‌های بصری و تکنیک‌های طراحی پوستر در راستای خلق آثار متفاوت است. و تمرین‌های مداوم و ترکیب‌بندی ذیل فنون و موضوعات عرضه‌شده در کلاس از اصول همراهی با دوره است.
  برخی از سرفصل‌هایی که ارائه می‌شوند، عبارتند از:
  - استفاده از فنون فتوگرافیک (فتومونتاژ، تصاویر لیت و های کنتراست، کلاژ تصاویر و...) در طراحی پوستر
  - تحلیل قابلیت‌های رنگ در طراحی پوستر
  - حضور بافت‌ها و پترن‌ها در طراحی پوستر
  - تصویرسازی ترسیمی و ساده‌سازی اشکال (حضور خط و فرم در تولید آثار)
  - شیوه پیکسل آرت
  - عکاسی خلاقه و کاربرد آن در طراحی پوستر (شیوه لایت گرافیتی)
  - بهره‌گیری از احجام سه‌بعدی (آنالوگ و دیجیتال) در گرافیک دوبعدی پوستر
  - استفاده از آیکون‌های قدیم و جدید در پوستر
  - انواع اغراق در طراحی پوستر
  - تبیین قوانین گشتالت و فنون مشتق از آن و... تا خروجی گرفتن اثر برای نمایش وب یا ارسال به چاپخانه.
  مباحث مطروحه در قالب طراحی پوسترهای موضوعی از جمله پوستر شخصی هنرمند، پوستر شخصیت (علمی، هنری، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، ورزشی)، پوسترسازی برای رویدادها (سیاسی، فرهنگی، هنری)، پوسترسازی تبلیغات فرهنگی (تبلیغ کتاب)، پوستر تجاری (تبلیغ محصول)، پوستر سینمایی و پوستر تایپوگرافی (کار با نور و سایه‌ها و تولید فرم‌های جدید، تایپوگرافی شهری، تایپوگرافیتی، تایپوگرافی سه‌بعدی و...) ارائه می‌گردد.

 • شیوه تدریس در کلاس‌ها
  تدریس در دوره، به شیوه‌ی تبیین موضوعی سرفصل‌ها همراه با نمایش نمونه‌های کاربردی از هنرمندان سراسر دنیا، ارائه تمرین‌های کلاسی و اتمام پروژه‌ها خارج از کلاس توسط هنرجویان و رفع اشکالات تمرین‌ها در جلسات پیش رو خواهد بود.

 • خروجی دوره
  هنرجویان علاوه بر توانمندی‌های تکنیکی، چشمان بازتری نسبت به دنیای دیزاین و طراحی گرافیک پیدا کرده و به واسطه تجربه فرمی و تکنیکی و گاهی عمیق محتوایی در مواجهه با سفارش‌ها یا تولیدات پس از کلاس مسلط‌تر برخورد می‌کنند.
  در نهایت، نمایشگاهی نیز از تجارب تصویری موفق هنرجویان دوره برگزار می‌شود.
  علاوه بر آن هنرجویانی که این دوره را با موفقیت سپری نمایند، می‌توانند به دوره تکمیلی و پیشرفته راه پیدا کنند و در مراحل پیشرفته، از حمایت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در تولید اثر بهره‌مند شوند.

 • مخاطبان دوره
  فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه هنرستان یا دانشجویان رشته‌های هنری (عکاسی، طرلاحی گرافیک، تصویرسازی، هنرهای دیجیتال، انیمیشن، طراحی صنعتی، طراحی پارچه و لباس، طراحی فرش) می‌توانند در این دوره شرکت کنند.
  ضمن اینکه آشنایی اجمالی با تاریخ هنر ایران و جهان و جریانات معاصر هنر و همچنین آشنایی عمومی با مبانی هنرهای تجسمی، مبانی رنگ، تسلط به طراحی ترسیمی به میزان کاربردی، زیبایی‌شناسی حروف فارسی و اشراف عمومی بر قلم‌های خوشنویسی ایرانی (خط نستعلیق، خط نسخ، خط ثلث و...) و شناخت عمومی از نرم‌افزارهای اجرایی تولیدات گرافیکی از جمله فتوشاپ و ایلوستریتور و... از ملزومات دوره خواهد بود. (این دوره ابدا به آموزش نرم‌افزارها نمی‌پردازد، بلکه به ذهنیت هنرجویان جهت و نظم می‌دهد.)
  هنرجویان باید توجه داشته باشند قبولی در آزمون پایان‌دوره، ملاک همکاری با باشگاه و طی مراحل تکمیلی و پیشرفته است.

  توجه: در اختیار داشتن ابزار مناسب در طول این دوره از شروط اساسی تمرین، پیشرفت و یادگیری است. بنابرین به همراه آوردن لوازم اولیه طراحی و ابزارهای ترسیمی و همچنین رایانه مناسب (لب‌تاپ) برای هنرجویان الزامی‌ست.

  *نکته: کسانی که متقاضی شرکت در دوره‌های خوشنویسی «مکتب مهر» هستند، ابتدا پیش‌ثبت‌نام انجام می‌دهند. سپس برای مصاحبه اولیه، با ایشان تماس گرفته می‌شود.
  چنانچه در این مصاحبه، شرایط ایشان قابل‌قبول برآورد شود، می‌توانند مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نموده و در دوره‌ها حضور پیدا کنند.

مدرسین این دوره

اخبار دوره