تعداد جلسات : 20 ظرفیت : تکمیل شده روز برگزاری : نامشخص ساعت برگزاری : 0-0 شهریه به ریال : 0

بازدید کننده محترم لطفا قبلا از ثبت نام در دوره ها حتما متن مربوط به توضیحات دوره را مطالعه نمایید ، ثبت نام شما به منزله خواندن و قبول شرایط مربوط به هر دوره میباشد.

گرافیک با رویکرد طراحی پوستر

 • درباره دوره
  هدف از برگزاری این دوره، کشف و پرورش استعدادهای هنرجویان در زمینه طراحی گرافیک با رویکرد طراحی پوستر است که در نهایت، به تولید مرتبط با این رشته هنری در عرصه هنر انقلاب اسلامی خواهد انجامید.
  دروه اولیه در سطح عمومی برگزار می‌شود؛ و هنرجویانی که بتوانند در مراحل ابتدایی، استعداد خود را نشان داده و با مباحث آموزشی، همراهی مفید و قابل‌قبول داشته باشند، برای ادامه‌ی راه و شرکت در دوره‌های پیشرفته و تکمیلی، جهت رسیدن به مرحله‌ی تولید برگزیده خواهند شد.

 • روند کلی دوره
  سرفصل‌هایی که در این دوره ارائه می‌شوند، عبارتند از:
  - آشنایی اولیه با مفاهیم کلی سواد بصری، شامل: چیستی و تعریف سواد بصری/ شیوه‌های بیان آن/ خوانش تصویر
  - آشنایی اولیه با مفاهیم کلی مبانی هنرهای تجسمی، شامل: عناصر بصری (نقطه، خط، سطح، حجم، شکل، بافت، رنگ، اندازه و...)،کیفیات بصری (کنتراست، هارمونی/ ارتباط بصری/ ترکیب‌بندی)
  - آشنایی تاریخی، شامل: تاریخ طراحی گرافیک (مرور اجمالی بر تاریخ هنر با رویکرد پیگیری سیر پیدایش تا تکامل شاخه طراحی گرافیک)، تاریخچه طراحی پوستر (مروری دقیق بر سیر شکل‌گیری رسانه پوستر در اواخر قرن 19 و پیگیری این روند تا امروز)، سبک‌ها و نمونه‌ها (مروری بر سبک‌های شاخص پوسترسازی در جهان (از جمله مکتب لهستان، سوییس و ژاپن/ مروری اجمالی بر تاریخچه پوسترسازی در ایران)
  - ایده‌پردازی، شامل: سیر پردازش محتوا جهت دست‌یابی به بیان تصویری (مراحل خلق پوستر از خوانش موضوع تا اتود نهایی)، آشنایی با الگوهای متداول ایده‌یابی (روش‌های خلق معادل تصویری برای یک موضوع)، روش‌های اتود زدن برای دست‌یابی به ایده نهایی (به‌کارگیری الگوها در جهت خلق پوستر)
  - آشنایی با ابزارها، شامل آشنایی با تکنیک‌های دستی (تکنیک‌های ترسیمی با ابزار ماژیک، مرکب اکولین، گواش و اکریلیک، تکنیک‌های ترکیبی از جمله چاپ‌های دستی ترافارد، مونوپرینت، لینولئوم و تکنیک های کلاژ و ماسک)، معرفی اجمالی نرم‌افزارهای کاربردی (معرفی ابزارها و قابلیت‌های عمومی نرم‌افزارهای گرافیکی کمپانی Adobe شاملPhotoshop وIllustrator)، آشنایی با نحوه به‌کارگیری نرم‌افزار در طراحی پوستر (تنظیمات رنگ/ ابعاد و کیفیت فایل/ استفاده از تصاویر در پوستر/ استفاده از وکتور آبجکت‌ها/ لایه‌ها، گروها و ماسک‌ها/ نهایی‌سازی فایل، خروجی چاپ)
  - آشنایی با شیوه‌های طراحی پوستر، شامل: ترسیمی (طراحی پوستر بر پایه تصویرسازی در طراحی پوستر که شیوه‌های آن عبارتند از: تصویرسایه/ خطوط ترسیمی؛ بهره‌گیری همزمان خط و سطح/ ساده‌سازی اشکال/ پلان‌بندی سطوح رنگی/ ترکیب عناصر ترسیمی/ اغراق، دفرماسیون)، فتوگرافی (طراحی پوستر بر پایه عکس و عکاسی در طراحی گرافیک که شیوه‌های آن عبارتند از: ساخت اشیاء جدید/ لایت گرافیتی/ های‌کنتراست/ ماسک، اکسپوز/ ترام/ کلاژ)، تایپوگرافی (طراحی پوستر بر پایه حروف و نوشتار که معرفی کلی شیوه بر مبنای آثار شاخص صورت می‌گیرد)

 • شیوه تدریس در کلاس‌ها
  تدریس در دوره، به صورت تئوری و تمرین عملی، همراه با مشاهده نمونه آثار مرتبط خواهد بود.

 • خروجی دوره
  در این دوره، یک پروژه جامع موضوعی تعریف می‌شود و طراحی پوستر حداقل به دو شیوه آموزشی طرح‌شده در دوره انجام می‌پذیرد. بدیهی است که نتایج حاصله از فرآیند آموزشی این دوره ارتباط مستقیم با میزان علاقه و پشتکار هنرجویان خواهد داشت.
  هنرجویانی که این دوره را با موفقیت سپری نمایند، می‌توانند به دوره تکمیلی و پیشرفته راه پیدا کنند و در مراحل پیشرفته، از حمایت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در تولید اثر بهره‌مند شوند.

 • مخاطبان دوره
  متقاضیان شرکت در این دوره، نیازمند پیش‌زمینه‌ای اولیه در حوزه هنرهای تجسمی شامل آشنایی با مباحث نظری مبانی هنرهای تجسمی، مبانی رنگ، طراحی و شناخت نسبی از نرم‌افزارهای گرافیکی از جمله فتوشاپ و ایلوستریتور هستند. بدیهی است به هر اندازه آشنایی با این مباحث از طرف هنرجو محدودتر باشد، در کیفیت دریافت مباحث طرح‌شده در کلاس و سرعت فرآیند آموزشی تاثیرگذار خواهد بود.

  توجه: در اختیار داشتن ابزار مناسب در طول این دوره از شروط اساسی تمرین، پیشرفت و یادگیری است. بنابرین لوازم اولیه طراحی و ابزارهای ترسیمی، رایانه مناسب (لب‌تاپ)، نرم‌افزارهای به‌روز گرافیکی و آرشیو تصویری کاربردی (آثار هنری و عناصر تصویری) از ملزومات اولیه این دوره هستند.

  *نکته: کسانی که متقاضی شرکت در دوره‌های طراحی پوستر «مکتب مهر» هستند، ابتدا پیش‌ثبت‌نام انجام می‌دهند. سپس برای مصاحبه اولیه، با ایشان تماس گرفته می‌شود.
  چنانچه در این مصاحبه، شرایط ایشان قابل‌قبول برآورد شود، می‌توانند مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نموده و در دوره‌ها حضور پیدا کنند.


مدرسین این دوره

اخبار دوره