تعداد جلسات : 12 ظرفیت : تکمیل شده روز برگزاری : نامشخص ساعت برگزاری : 0-0 شهریه به ریال : 0

بازدید کننده محترم لطفا قبلا از ثبت نام در دوره ها حتما متن مربوط به توضیحات دوره را مطالعه نمایید ، ثبت نام شما به منزله خواندن و قبول شرایط مربوط به هر دوره میباشد.

نقاشی

 • درباره دوره
  هدف از برگزاری این دوره، کشف و پرورش استعدادهای هنرجویان در زمینه هنر نقاشی است که در نهایت، به تولید مرتبط با این رشته در عرصه هنر انقلاب اسلامی خواهد انجامید.
  این دوره، مانند دوره‌های تحصیلی در یک مدرسه برگزار می‌شود. یعنی دوره مقدماتی با آموزش مبانی آغاز می‌گردد و به هنرجویان آموزش داده می‌شود چگونه مشاهده کنند، تشخیص دهند، رنگ بسازند، مقایسه‌ی رنگ انجام دهند و دنیا را با دقت قابل توجهی نقاشی کنند.آن‌ها می‌آموزند که موضوعات را در نقاشی به صورت مجموعه‌ای از سطوح رنگی تحلیل کنند و هر سطح را به صورت رنگی واحد و واضح روی بوم قرار دهند. اگر سطوح رنگی صحیح را در جای صحیحش قرار دهند، تصویری رئالیستی از فرم، فضا، سطح، بافت، آتمسفر با نور و سایه به‌وجود خواهند آورد و پی خواهند برد که هر چیزی در طبیعت، سرشار از رنگ‌های درخشان است. ایشان همچنین می‌آموزند که رنگ‌های درخشان در سایه‌های تیره و سفیدی‌های پارچه را چگونه ببینند.
  هنرجویانی که بتوانند در مراحل ابتدایی، استعداد خود را نشان داده و با مباحث آموزشی، همراهی مفید و قابل‌قبول داشته باشند، برای ادامه‌ی راه و شرکت در دوره‌های پیشرفته و تکمیلی، جهت رسیدن به مرحله‌ی تولید برگزیده خواهند شد.

 • روند کلی دوره
  روند کلی این دوره بر مبنای دیدن رنگ‌ها از محیط طبیعی شکل می‌گیرد و هنرجویان سعی می‌کنند با بالا بردن سطح توانایی‌های خود به درک جدیدی از توانایی نقاشی کردن دست بیابند.
  سرفصل دروسی که در این دوره آموزش داده می‌شود، دو بخش نظری و عملی دارد که مباحث نظری آن عبارتند از:
  - بررسی هنر نقاشی به عنوان یک شیوه محض هنری
  - آشنایی با هنرمندان و آثار مطرح در این گونه هنری
  - کاربرد نقاشی برای هنرمندان در رشته‌های مختلف
  - بررسی و تجزیه و تحلیل آثار نقاشی
  در بخش عملی نیز هنرجویان در فضای کارگاهی به کمک مربی خود با نقاشی کردن از طبیعت بی‌جان تجربیات خود را تا دیدن رنگ در پرتره و فیگور گسترش می‌دهند. همچنین موضوعات جامعی درباره کارکردن با مواد و متریال‌های مختلف در کارگاه نقاشی مطرح می‌شود.

 • شیوه تدریس در کلاس‌ها
  شیوه تدریس در کلاس بر پایه موضوعات نظری و عملی استوار است. همچنین هنرجویان با کار در یک کارگاه نقاشی به طور کلی آشنا شده و سعی می‌کنند کارگاه نقاشی خود را بنا کنند.

 • خروجی دوره
  - استفاده از طبیعت بی‌جان و آموزش نوع چیدمان و ترکیب‌بندی و نورپردازی سوژه
  - توجه به نور و سایه‌ها در طبیعت بی‌جان به صورت سیاه و سفید
  - تحلیل سطوح رنگی اجسام و قرارگیری صحیح رنگ‌ها
  - آموزش رنگ‌گذاری در اجسام فلزی، شیشه‌ای، چوب، کاغذ و پارچه… و نشان دادن جنسیت اشیا
  - استفاده از پرتره انسان (با استفاده از مدل) و اشیا جاندار مانند گل‌ها و نورپردازی آن‌ها برای رنگ‌گذاری صحیح در نقاشی
  - آموزش نقاشی از پرتره انسان با توجه به حالت و نورپردازی
  - نقاشی از فیگور انسان و فضاسازی با توجه به نوع و حالت فیگور و رنگ‌گذاری صحیح
  - شناخت نور و تاریکی رنگ‌ها و استفاده از آن‌ها برای فضاسازی اثر
  - آموزش چگونگی کشف ایده‌ها و انتخاب موضوع به عنوان پروژه نقاشی
  - پیشبرد مرحله ایده تا اجرای موضوع انتخابی هنرجو و جمع‌بندی کلی مطالب دوره‌های قبل در این مرحله
  هنرجویانی که بتوانند دوره ابتدایی را با موفقیت سپری نمایند، می‌توانند به دوره تکمیلی و پیشرفته راه پیدا کنند و نمایشگاهی از نقاشی‌های ایشان نیز در گالری‌های حوزه هنری برگزار خواهد شد.

 • مخاطبان دوره
  تمامی علاقمندان به نقاشی و همچنین هنرجویان مرتبط به هنرهای تصویری و تجسمی می باشد که بالای 15 سال سن داشته باشند، می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.
  هنرجویان باید توجه داشته باشند قبولی در آزمون پایان‌دوره، ملاک همکاری با باشگاه و طی مراحل تکمیلی و پیشرفته است.

  *توجه داشته باشید کسانی که متقاضی شرکت در دوره‌ نقاشی «مکتب مهر» هستند، ابتدا پیش‌ثبت‌نام انجام می‌دهند. سپس برای مصاحبه اولیه، با ایشان تماس گرفته می‌شود. چنانچه این مصاحبه از نظر کارشناسان دوره مورد قبول واقع شود، این افراد می‌توانند مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نموده و در دوره‌ها حضور پیدا کنند.

مدرسین این دوره

اخبار دوره