تعداد جلسات : 10 ظرفیت : 5 روز برگزاری : نامشخص ساعت برگزاری : 0-0 شهریه به ریال : 0

بازدید کننده محترم لطفا قبلا از ثبت نام در دوره ها حتما متن مربوط به توضیحات دوره را مطالعه نمایید ، ثبت نام شما به منزله خواندن و قبول شرایط مربوط به هر دوره میباشد.

مبانی و اسرار و ابزار طنزپردازی

 • درباره دوره
  هدف از برگزاری این دوره، کشف و پرورش استعدادهای هنرجویان در زمینه هنرِ طنز است که در نهایت، به تولید مرتبط با این رشته در عرصه هنر انقلاب اسلامی خواهد انجامید.
  در دوره مقدماتی، به مبانی طنز و تعریف آن پرداخته می‌شود و هنرجو با طنز فاخر و کارآمد و تفاوت آن با رکاکت و هجو و هزل آشنا می‌گردد. همچنین ابزارها و شیوه‌های طنزآفرینی معرفی و پربسامدترین صنایع ایجاد طنز با مثال‌هایی از بزرگان طنز تبیین می‌شود. در این دوره، آثار طنزآمیز در ادبیات کهن و معاصر بررسی خواهد شد و نمونه‌های موفق این حوزه مورد نقد و ارزیابی قرار می‌گیرند. ضمن اینکه تمرین‌هایی برای همراهان این دوره در نظر گرفته شده که توان بالقوه آن‌ها بالفعل گردد.
  هنرجویانی که بتوانند در مراحل ابتدایی، استعداد خود را نشان داده و با مباحث آموزشی، همراهی مفید و قابل‌قبول داشته باشند، برای ادامه‌ی راه و شرکت در دوره‌های پیشرفته و تکمیلی، جهت رسیدن به مرحله‌ی تولید برگزیده خواهند شد.

 • روند کلی دوره
  سرفصل‌ها و مباحث این دوره، شامل بررسی رموز طنز و اشاره به ابزار و ادوات آن می‌شود و اینکه چرا یک اثر، ماندگار می‌گردد و مورد توجه خاص و عام قرار می‌گیرد.
  برخی از این سرفصل‌ها عبارتند از:
  معرفی صنایع و ارائه مثال‌های متعدد و تمرین‌های مختلف
  آشنایی با زیرشاخه‌های شوخ طبعی (هزل، هجو، فکاهه و طنز)
  معرفی ابزارهای طنزآفرین (تکرار، اغراق، ایهام و...)
  تمرین‌های متنوع و کشف استعداد در شاخه‌های مختلف طنز
  آشنایی با نگارش استنداپ کمدی

 • شیوه تدریس در کلاس‌ها
  این دوره، به شیوه پرسش و پاسخ برگزار می‌شود و ارائه کنفرانس و تکالیف فردی و گروهی نیز جزو روش‌های تدریس در این دوره خواهد بود.

 • خروجی دوره
  هنرجوی جدی، یعنی فردی که در همه جلسات حاضر شده باشد، ضمن آنکه می‌تواند آثار طنزآمیز را از دیگر زیرمجموعه‌هایش تشخیص دهد، چنانچه اهل مطالعه و پیگیری و تلاش باشد، می‌تواند خالق مطالب طنزآمیز شود. که البته همه این‌ها به هوش و کوشش فرد و تمرین و ممارست و نیز مطالعه جدی و پیگیر بستگی دارد.
  هنرجویانی که ذوق و علاقه و همچنین جدیت در آموختن و تمرین نشان دهند و این دوره را با موفقیت سپری نمایند، می‌توانند به دوره تکمیلی و پیشرفته راه پیدا کنند و در مراحل پیشرفته، از حمایت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در تولید اثر بهره‌مند شوند.

 • مخاطبان دوره
  افراد علاقمند به رشته طنز در حوزه هنر انقلاب اسلامی که بالای 15 سال سن داشته باشند، می‌توانند در این دوره شرکت کنند.
  هنرجویان باید توجه داشته باشند قبولی در آزمون پایان‌دوره مقدماتی، ملاک همکاری با باشگاه و طی مراحل تکمیلی و پیشرفته است.

  *نکته: کسانی که متقاضی شرکت در دوره‌های طنز «مکتب مهر» هستند، ابتدا پیش‌ثبت‌نام انجام می‌دهند. سپس برای مصاحبه اولیه، با ایشان تماس گرفته می‌شود. چنانچه در این مصاحبه، شرایط ایشان قابل‌قبول برآورد شود، می‌توانند مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نموده و در دوره‌ها حضور پیدا کنند.


مدرسین این دوره

رضا ساکی مدرس طنز، روزنامه‌نگار و تهیه‌کننده رادیو
صابر قدیمی شاعر، ترانه‌سرا و طنزپرداز
اکبر کتابدار نویسنده, منتقد و پژوهشگر ادبی
اخبار دوره