تعداد جلسات : 12 ظرفیت : تکمیل شده روز برگزاری : نامشخص ساعت برگزاری : 0-0 شهریه به ریال : 0

بازدید کننده محترم لطفا قبلا از ثبت نام در دوره ها حتما متن مربوط به توضیحات دوره را مطالعه نمایید ، ثبت نام شما به منزله خواندن و قبول شرایط مربوط به هر دوره میباشد.

عکاسی

 • دربارۀ دوره
  هدف از برگزاری این دوره، کشف و پرورش استعدادهای هنرجویان در زمینه عکاسی است که در نهایت، به تولید مرتبط با این رشته هنری- رسانه‌ای در عرصه هنر انقلاب اسلامی خواهد انجامید.
  این دوره‌ها، مانند دوره‌های تحصیلی در یک مدرسه برگزار می‌شوند. در عکاسی سطح مقدماتی هدف اصلی؛ جذب هنرجو به هنر ـ رسانه عکاسی است. این فرآیند با مطرح کردن موضوعاتی چون، انواع عکاسی و نقش و کارکرد آن در زندگی روزمره، اثربخشی یک عکس در یک جامعه، بررسی کلیات ماهیت عکس و آموزش فنی و شناخت ابزار شروع شده و به سرانجام می‌رسد.
  هنرجویانی که بتوانند در مراحل ابتدایی، استعداد خود را نشان داده و با مباحث آموزشی، همراهی مفید و قابل‌قبول داشته باشند، به سطح متوسطه راه پیدا می‌کنند و با آموزش‌های اولیه مبانی سواد بصری و سواد رسانه‌ای به همراه برخی مؤلفه‌های زیبایی‌شناسانه نور، دوربین و لنز آشنا می‌شوند. این فرآیند با مطرح کردن موضوعاتی چون عمق میدان، زیبایی‌شناسی لنز، شناخت کلیات فیزیک نور و شناخت مبانی تجسمی شروع شده و به سرانجام می‌رسد.
  در نهایت این هنرجویان به دوره‌های پیشرفته و تکمیلی، جهت رسیدن به مرحله‌ی تولید راه خواهند یافت.

 • روند کلی دوره
  برخی از موضوعات ارائه‌شده در این دوره به شرح ذیل است که به صورت کلیات مطرح و ارائه جزئیات آن به سطح پیشرفته محول می‌شود:
  - شناخت کاربردهای عکاسی و شاخه‌های آن
  - شناخت نقش و اثربخشی عکس در جامعه و محیط زندگی
  - شناخت چیستی سواد بصری و رسانه‌ای و اهمیت هر یک
  - شناخت تاریخ عکاسی ایران و جهان
  - شناخت عکاسان مطرح ایران و جهان
  - شناخت مبانی عکاسی آنالوگ و دیجیتال
  - شناخت مکانیزم تشکیل تصویر
  - شناخت اجزاء دوربین و لنز
  - شناخت فیزیک نور، عدسی‌ها
  - شناخت مبانی تجسمی
  - شناخت کلیات زیبایی‌شناسی لنزها
  - بررسی اجمالی عکاسی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به عنوان نقاط عطف عکاسی معاصر ایران
  - بررسی اجمالی عکاسی مستند اجتماعی

 • شیوه تدریس در کلاس‌ها
  در این دوره، به شیوۀ ارائه شرح درس توسط استاد، ارائه کنفرانس و انجام تکلیف در بیرون کلاس عمل خواهد شد. موضوع درس در کلاس ارائه شده و همه هنرجویان ملزم به انجام تکلیف یکسان درباره موضوع مطروحه هستند. همه اعضاء کلاس می‌بایست در طول دوره، یک مرتبه کنفرانس تخصصی در یک موضوع را بر عهده گرفته و به نوبت در کلاس و در حضور دوستان‌شان ارائه کنند.

 • خروجی دوره
  پس از طی این دوره‌ها، هنرجو می‌تواند دربارۀ نقش عکس و تأثیر آن در فضای اجتماعی صحبت کرده و کلیات ماهیت عکس را برشمرد. با تاریخ عکاسی ایران و جهان به‌طور اجمالی آشنا شده و کارکرد اجتماعی آن را در یک بستر تاریخی درک می‌کند. با دوربین‌های عکاسی آنالوگ و دیجیتال آشنا شده و می‌تواند یک عکس درست و بی‌نقص از لحاظ فنی تولید نماید. کلیات زیبایی‌شناسی را مبتنی بر شناخت زاویه دید لنزها و مبانی تجسمی آموخته است.
  علاوه بر آن هنرجویانی که این دوره را با موفقیت سپری نمایند، می‌توانند به دوره تکمیلی و پیشرفته راه پیدا کنند و در مراحل پیشرفته، از حمایت خانه عکاسان حوزه هنری در تولید اثر بهره‌مند شوند.

 • مخاطبان دوره
  افراد علاقمند به عکاسی در حوزه هنر انقلاب اسلامی که بین 19 تا 35 سال سن داشته باشند، می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.
  هنرجویان باید توجه داشته باشند قبولی در آزمون پایان‌دوره، ملاک همکاری با باشگاه و طی مراحل تکمیلی و پیشرفته است.

  *نکته: کسانی که متقاضی شرکت در دوره‌های عکاسی «مکتب مهر» هستند، ابتدا پیش‌ثبت‌نام انجام می‌دهند. سپس برای مصاحبه اولیه، با ایشان تماس گرفته می‌شود.
  چنانچه در این مصاحبه، شرایط ایشان قابل‌قبول برآورد شود، می‌توانند مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل نموده و در دوره‌ها حضور پیدا کنند.

مدرسین این دوره

اخبار دوره